استعداد چیست

استعداد، قابلیت های بالقوه ی ذاتی شما در حوزه های مختلف هست که با وقت گذاشتن برای رشد و بهبود آن، از فردی که به همان میزان وقت و انرژی برای پیشرفت خود در آن زمینه مشخص می گذارد _اما استعداد کمتری از شما دارد_ رشد بیشتری می کنید.

استعداد چه چیزی نیست؟

این بحث که استعداد چه چیزی نیست را به این خاطر اضافه کردیم که اغلب تصورات اشتباهی در مورد استعداد و مخصوصا در خانواده های وحود دارد. میخواهیم کمک کنیم تا درک بهتری از این که استعداد چه تفاوتی با مسائل دیگر دارد داشته باشیم. چرا که شناخت استعدادها راحت تر می شود

یکی از مواردی که عموما ممکن است با استعداد اشتباه بگیرند، مهارت داشتن در کاری است. مهارت در هر کاری را نمی توان به طور قطعی استعداد نامید. خیلی از مهارت ها ارتباط چندانی با استعدادهای ما ندارند و گاها حتی دیده می شود که ما در زمینه ای بسیار هم ماهر هستیم اما آن مهارت را به واسطه تمرین زیاد به دست آورده ایم. و هرچیزی که با تمرین به دست آید را نه می توان صرفا جدای از هر نوع استعدادی دانست و نه می توان با اطمینان آن را جزئی از یک استعداد درونی دانست.

حتی اگر شما یک مهارت را در طی زمان کوتاهی به دست آورید، نمی توانید خیلی ساده به آن استعداد بگویید و نوع آن را مشخص کنید. چه بسا کاری که انجام می دهید با کیفیت فوق العاده عالی انجام شده باشد.

مثلا شما زود رانندگی یاد گرفتید اما واقعا نمی شود خیلی راحت گفت شما حتما راننده خوبی هستید.

تشخیص اینکه دقیقا کدام استعدادتان منجر به خلق آن کار با آن کیفیت شده است، خیلی راحت و شفاف نیست. بر فرض شما خیلی خوب می توانید جزئیات یک تصویر را به خاطر بسپارید. اما اینکه آیا شما حافظه تصویری خوبی دارید یا اینکه در دیدن جزئیات ذاتا توانمند هستید با این مسئله کاملا مشخص نمی شود.

در چه صورت استعداد رشد می کند و شکوفا می شود؟

این که ما در زمینه ای استعداد خود را پیدا کنیم در شروع باعث می شود تا نسبت به استعداد درونی خود احساس وظیفه کنیم و راهی را پیدا کنیم که به نحو مطلوبی از این نیروی بالقوه خدادادی در مسیر درست بهره ببریم و آن را به سرمنزل مقصود برسانیم. راه استفاده از استعدادها این است که با شناختی که به شکل درست از خود پیدا کردیم سعی کنیم تا حدالمقدور وارد حوزه هایی (چه زمینه های تحصیلی و چه زمینه های شغلی) شویم که می دانیم در آن ها استعداد داریم. شما با شناخت بهتر خود به این باور هم باید برسید که می توانید در زمینه ی مرتبط با استعدادتان قوی عمل کنید و جزو چند نفر برتر در آن حوزه شوید و یا به موفقیتی عالی برسید.

چطور بفهمیم استعداد داریم؟

روش های متفاوتی برای یافتن استعدادهای ما وجود دارند که برخی از آنها آزمون های استانداردی هستند که با وجود تفاوت هایشان با هم در بسیاری از موارد جواب خود را پس داده اند و موثر بوده اند. اما اطرافیانتان هم می توانند نوع استعدادی که در وجودتان هست را برایتان آشکار کنند.

همه ی این ها ابزارهایی هستند تا در نهایت خودتان به کمک آنها و با شناخت بهتری که از خود دارید به کشف استعداد ذاتی خود برسید.

اگر در زمینه ای استعداد نداشته باشیم باید چکار کنیم؟

البته قبلا هم در این مورد صحبت کردیم که حالا اگر استعداد کاری را نداشته باشیم چه کار باید کنیم. اما لازم دیدیم تا مقداری بیشتر به آن بپردازیم تا بحث شفاف تر شود.

فرهنگ جامعه ما و خیلی از جوامع دنیا بیشتر به تقویت نقاط ضعف ما تاکید کرده اند. آزمایش جالبی در دهه نود در ۴ کشور مطرح دنیا انجام گرفت که در مورد نحوه توجه خانواده ها به نمرات فرزندانشان بود. در تمام خانواده ها بیش از ۷۰ درصد توجه والدین به نمرات ضعیف معطوف می شد!! تا نمرات برتر آنها! بیشتر آموزش هایی که ما به فرزندان می دهیم با هدف تبدیل کردن آن ها به کسی است که یا نمی توانند باشند و یا برای آن ساخته نشده اند. شما می بایست بیشتر توجه و تمرکز خودتان را بر روی تقویت نقاط قوت خودتان بگذارید و تا جای ممکن از پیشرفت دشوار در زمینه هایی که با وجود تلاش همچنان بسیار ضعیف هستید دست بکشید. البته این مساله نباید به قیمت گزافی برای شما تمام شود و در هر مکانی هم که باشیم ناچار هستیم تا کاری را کنیم که به ضرر ما نشود. اما اگر هدف مشخص و درستی داشته باشیم و کاملا به تمام مسیر آن اندیشیده باشیم، می توانیم تصمیماتی را بگیریم تا فرصت سوزی نکنیم.

شما نهایت تلاشی را که برای تقویت نقاط ضعف خود می کنید اگر صرف تقویت نقاط قوت خود کنید به فردی تبدیل می شوید که در نهایت در بین هزاران نفر خواهد درخشید و یا از تمایزش بهره مند خواهد شد.

فرق استعداد با توانمندی چیست؟

هر نوع استعدادی که دارید، نیاز هست تا به بهترین نحو روی آن سرمایه گذاری کنید. صرف وقت هم یکی از این سرمایه گذاری هاست. وقتی استعدادتان را رشد و بهبود دادید تا به اندازه ای پیشرفت داشته باشد که از هزاران نفر در جامعه بالاتر رفتید آن استعداد به یک توانمندی در شما تبدیل شده است.

و در پایان جا دارد این مساله بیان شود که

داشتن استعداد نقطه شروع است. و لازم است همواره استعدادتان را به کار بگیرید تا رشد کنید و موفق شوید. حاضرید برای آن تمام تلاش خود را انجام دهید؟

باید برنامه ریزی کنید برای تمام عمرتان..

ممنونم که تا اینجا همراه من بودین و خوشحال میشوم نظراتتان را در زیر اضافه کنید.

:اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من مجید سبحانی محقق و نویسنده در زمینه استعدادیابی و شخصیت شناسی هدفم این است به انسان ها خصوصا نوجوان ها و جوان ها توانمندیشان را نشان دهم و کمک کنم تا به بهترین حالت از خود برسند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *