موانع رشد بعد از شناخت استعدادها

گاهی ما می دانیم استعدادمان دقیقا چیست اما در مسیر رشد به موانعی برخورد می کنیم که کار ما را کند می کنند و گاه ما را به بیراهه می برند. در این مقاله سعی کردیم در این مورد بیشتر توضیح دهیم.

موانع رشد بعد از شناسایی استعدادها چیست؟

بله متاسفانه موانع هستند. برخی شرایط اجتماعی و یا محیطی هستند که برایتان ایجاد سختی می کنند. اما مهم تر از آن ها اکراه و عدم تمایل خودتان است.

چرا اکراه خودتان یک مانع است؟

تعجب کردید؟ خب چندان چز عجیبی نیست که متوجه نشوید چرا اکراه شما یک مانع است. به چندین دلیل ما دوست نداریم به سمت رشد نقاط قوت خود برویم. فرهنگ ما طوری در وجود ما رخنه کرده که نقاط ضعف را همچنان در اعماق وجودمان مهم تر می دانیم. این مساله حتی فقط به کشور ما هم مربوط نمی شود و بررسی ها نشان داده که آنها هم در این مورد مشکلات زیادی دارند. کمتر از ۳۰ درصد نقاط قوت را مهم متر از نقاط ضعف برای موفق شدن می دانستند و این واقعا عجیب بود. جالب تر اینکه افرادی که به نقاط قوت بیشتر توجه داشتند و آن را مهم تر می دانستند آدم هایی بودند که سنین ۵۰ سالگی را رد کرده بودند و به این نتیجه رسیده بودند. زندگی احتمالا به آنها درس هایی را آموخته بود که هنوز جوان تر ها متوجه آن نیستند.

ترس از شکست

مساله مهم دیگری که هنوز نگفته ایم ترس از شکست است. ما واقعا می ترسیم. می ترسیم از اینکه وارد کاری شویم و در آن شکست بخوریم. راستش یادم می آید اولین روزهایی را که به مدرسه می رفتم. یعنی کلاس اول ابتدایی. معلم ما یکسری شکل هایی را آموزش داد و گفت که از روی آن ها تکرار کنیم تا جایی که می توانیم. اما فقط از انهایی تشکر کرد که درست نوشته بودند. این جرقه در ذهن همه ما زده شده که فقط درست ها واقعا درست هستند و غلط ها بی ارزش! وقتی چیزی را درست می نوشتیم به آسانی تشویق می شدیم اما اگر خوب نبود و یا خیلی بد بود احتمالا چهره های خوشحال بسیار کمی در اطرافمان می دیدیم. حتی درخانه های اکثر ما هم این مساله وجود دارد. انگار خرابکاری بسیار بد است و صحیح انجام دادن است که به تنهایی ارزش دارد اما ما یادمان رفته که بسیاری از خرابکاری ها بوده که الان تبدیل به اختراعات و یا دستاوردهای بزرگ صنعتی یا آموزشی شده است.

شروع بد!

خیلی از محصولات در ابتدا بسیار بد بوده اند و یک روند رو به رشدی را شروع کرده اند و به سرانجامی بسیار عالی رسیده اند. احتمالا اگر پیش آن ها یکی دو جین از معلم های ما حضور داشت ما الان معلوم نبود که چقدر از دستاوردهای فعلی را نداشتیم. آیا برقی وجود داشت؟ آیا تلفن ساخته میشد؟ آیا نقاشان زبر دستی بودند که ما را محصور هنر خودشان کنند؟ چقدر دارو شناخته میشد و آیا نوابغ ما ایرانی ها به این دستاوردهای عظیم میرسیدند؟ احتمالا الکلی ساخته نمیشد. نجوم اینقدر پیشرفت نمی کرد و شاید هنوز با گاری به سفر میرفتیم.

حال که فهمیدیم این مساله اشتباه بوده است چند راهکار مناسسب آن را به شما خواهم گفت تا بتوانیم کمی اوضاع را به سامان کنیم و زندگی خودمان را بهتر بسازیم. در همین شرایط هم بسیاری از انسان ها موفق شده اند و از این نظر بهانه ای نداریم. اما به هر حال تلاش بیشتری نیاز است و این تلاش در وجود ما نهفته است.

راهکار ها

اولین مساله بهانه های ما بود ! که امیدوارم آن را کنار گذاشته باشیم.

دومین مساله این است که ابتدا به اطرافیان و خودمان این را به آرامی یادآور شویم که شکست خوردن به معنی هویت یک شکست خورده نیست!

اگر من کاری را نتوانم انجام دهم ممکن است حس ناخوبی پیدا کنم و در این حالت به خودم فحش های آبداری بدهم! اما واقعیت این است که :

این یک حالتی از من بوده

شرایطی بوده که من هنوز برای آن کار آماده نشده بودم مثل روزی که بچه بودم و زمین خوردم. به جای اینکه راه بروم! اما به طور غریزی و با تشویق هایی که از پدر و مادرم دریافت کردم به این نتیجه رسیدم که می توانم و بار دیگر بلند شدم و آن را انجام دادم. این داستان همه ما بوده است. به نوعی آن را تجربه کرده ایم و به موفقیت دیگری رسیده ایم که آن راه رفتن بوده است. اما وقتی بزرگ می شویم دست از این حالت بر می داریم و بسیار با خودمان سخت گیر تر می شویم. البته باید برای تصمیماتمان به میزان کافی فکر کنیم اما برای رشد گاهی چاره ای نیست جز اینکه بعد از تفکر آن را امتحان کنیم. از اول خودمان را برای زمین خوردن آماده کرده باشیم تا بتوانیم به موفقیت های خوب دیگری برسیم. نباید هویت ما را شکست های ما تعیین کنند.

:اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من مجید سبحانی محقق و نویسنده در زمینه استعدادیابی و شخصیت شناسی هدفم این است به انسان ها خصوصا نوجوان ها و جوان ها توانمندیشان را نشان دهم و کمک کنم تا به بهترین حالت از خود برسند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *