راه تقویت نیمکره راست

گذر از نمیکره چپ به نیمکره راست

امروز می بینیم که خیلی از شغل ها دارند نابود می شوند و جای آن ها را خلاقان عرصه جدید گرفته اند.

خلاقانی که با یک ایده و ذهن نو توانسته اند شغل هایی را ایجاد کنند که بسیاری از شغل های سنتی دیگر یارای مقابله با آن ها را ندارد.

مثلا خیلی خوب می توانیم ببینیم که ما دیگر خرید هایمان را به شکل قدیم تهیه نمی کنیم.

خود من و اکثر نزدیکانم این روزها اکثر خریدهایم را یا از اینترنت می گیرم و یا از فروشگاه های بزرگ و با مزیت های بهتر: دیگر مثل گذشته لازم نیست که برای هر چیزی یک گوشه شهر دنبال آن بگردیم.

خیلی اوقات یک سرچ ساده هم توانسته کارم را راه بیندازد و با هزینه کمتر (مثل پول، وقت، انرژی و حوصله!) توانسته ام به کالا یا خدماتی که می خواستم برسم.

قصد من در این جا تبلیغ این مشاغل نیست اما لازم دیدم در این مورد مقاله ای را ترتیب دهم که هم برای خودم مفید بوده است و هم برای شما فکر میکنم که مفید خواهد بود.

نمیکره چپ و راست به چه معنا هست؟

تا همین چند سال پیش مشاغلی که نیاز به منطق به اصطلاح دو دوتا چهارتایی بودند خیلی رونق بیشتری داشت. نیاز بود تا از فکرمان در تخصصی استفاده کنیم و درآمدی کسب کنیم. اما امروز می بینیم که برخی ها با خلاقیت کسب و کارهایی راه انداخته اند که اگر به ۱۰ سال پیش بر می گشتیم شاید به هیچ وجه انجام آن منطقی به نظر نمی رسید.

این را می شود به پاس زحمات نمیکره راست مغز دانست که در عصر جدید افراد باهوش متوجه آن شده اند و راه به کارگیری از آن را یاد گرفته اند.

preview16 (7)

می خواهم بیشتر بدانم

داستان از این قرار هست که ما دو نمیکره داریم که با مرزی مشخص به هم متصل شده اند. نمیکره چپ شما عاشق تحلیل و اعداد و ارقام است.

اما نمیکره راست مسئول خلاقیت و احساسات است و کار خودش را می کند که چیزی جز اعداد و ارقام و تحلیل ها است.

چرا مهم هست که بیشتر بدانیم؟

تا دهه های پیش این تفکر بود که اصلا نیمکره راست یک بخش فرعی مغز ما است و بهای زیادی به آن داده نمی شد.

بعد از آن چند دانشمند کم کم به قابلیت های بزرگ آن دست پیدا کردند که نمونه آن دانشمندی به نام اسپرسو بود که توانست جایزه نوبل را هم کسب کند.

او می گوید : « مشخص شد که نمیکره ی به اصطلاح تابع یا فرعی که در گذشته فکر می کردیم ناوارد و از نظر ذذهنی عقب مانده است و بعضی دانشمندان فکر می کردند که حتی هوشیار نیست در واقع در مورد انجام دادن انواع مشخصی از فعالیت های ذهنی ، عضو برتر مغز است. »

حالا چکار کنیم که از دو نیمکره مغز بیشترین بهره را ببریم.

در اینجا قصد دارم علت آن را بیان کنم و چند راهکار بدهم تا شما هم از آن ها مطلع شوید آن ها را به کار بگیرید و خودتان را بیشتر آماده کنید.

 

نکات مهم در مورد تقویت نیمکره چپ و راست

  1. شاید شما این را بدانید اما لازم هست که برای آن هایی که نمی دانند این را توضیح دهم. نمیکره راست مسئول حرکت سمت چپ بدن شما هست.

و عکس آن هم درست است. یعنی نیمکره چپ مسئول حرکت سمت راست بدن شما است.

مثلا: همین الان دست راست خودتان را بالا بیاورید. آفرین! شما نیمکره راستتان را به زحمت انداختید 

حالا پای چپ را حرکت دهید. بله درسته! نیمرکه راست فسفر مصرف کرد.

استفاده از قابلیت نکته یک

 تمرین: روزی دو بار و به مدت سه دقیقه با دست مخالف خودتان به شکل متمرکز کاری را انجام دهید که نیاز به دقت داشته باشد. مثلا می توانید با خودکار نقاشی کنید و یا خاطراتتان را ثبت کنید.

اگر ورزش می کنید و از دست مخالف کمتر کمک می گیرید وقت آن است که بیشتر از آن استفاده کنید.

این کارها عضلات مغزتان را رشد می دهد.

  1. مساله دیگر سوخت مغز است. مغز شما به اکسیژن بسیاری نیاز دارد. لطفا تنفس دیافراگمی را یاد بگیرید و هر روز ۵ دقیقه حداقل این تمرین را انجام دهید.

تنفس دیافراگمی نوعی از تنفس است که شما به جای اینکه شش های خود را از هوا پر کنید هوا را تا جای ممکن به قسمت شکم خودتان می رسانید. بعد از آن چند ثانبه ای آن را حبس می کنید و بعد به آرامی هوا را بیرون می دهید. اگر شما این کار را مرتبا در طول روز های متمادی انجام دهید سلامتی مغز و جسمتان بهبود زیادی پیدا می کند و عملکرد نیمکره های مغز شما هم بهبود پیدا می کند.

دوستانی هم که تمایل دارند بیشتر در این خصوص بدانند می توانند کتاب دهن کامل نو از دنیل پینک رو تهیه کنند.

 

:اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من مجید سبحانی محقق و نویسنده در زمینه استعدادیابی و شخصیت شناسی هدفم این است به انسان ها خصوصا نوجوان ها و جوان ها توانمندیشان را نشان دهم و کمک کنم تا به بهترین حالت از خود برسند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *