نکاتی برای رشد بهتر استعدادهای شما

خیلی مواقع پیش می آید که ما می دانیم استعدادمان چیست اما حتی با وجود تلاشی که انجام می دهیم به نتیجه دلخواه خودمان نمی رسیم. سرعت رشد ما خوب نیست و نمی دانیم باید چکار کنیم. غافل از اینکه راه رشد را درست نمی رویم. استعداد بدون رشد تقریبا ارزشی ندارد. چرا که به جایی نخواهد رسید. حتی با استعدادترین انسان ها هم زمان هایی را برای رشد خودشان صرف کرده اند و اکنون ما نتیجه خوب آن ها را می بینیم و فکر میکنیم از ابتدا به همین شکل بوده اند. البته استعداد بسیار مهم و موثر است و جهت حرکت را به ما نشان می دهد. اما اگر ندانیم چطور باید به حرکتمان سرعت مناسب را دهیم تا به کمال رشدمان برسیم آن اتفاق خوب که می خواهیم به درستی شکل نمی گیرد.

۱- مربی رشد خوبی داشته باشد یا آن را پیدا کنید.

اگر می خواهید در زمینه استعدادهایتان رشد کنید وجود یک مربی رشد قدرتمند بسیار به رشد شما کمک خواهد کرد. اما اگر ناچارا مربی خوبی در دسترس نبود به هر منبعی که به آن ها وصل باشد تکیه کنید. کتاب های این اشخاص اغلب نکات خوبی برای آموختن دارند.

۲- بیشترین تلاش

علاقه ذاتی شما برای رشد سوخت حرکت شما به سمت رشد استعدادتان خواهد بود و اگر شما علاقمند به بهتر شدن نباشید هیچ کس دیگری نمی تواند شما را به این راه هدایت کند.

۳- هدف روشن

وقتی شروع به کاری می کنید. چندین هدف داشته باشید. چند تایی کوتاه مدت و چندتایی بلند مدت. کاملا واقع بینانه و با توجه به شرایط خودت باشد. هدف یعنی بدانی با تلاشی که می کنی به آن می توانی برسی. تعیینش کن و اقدام کن.

۴- مطمئن باشید نقطه قوت اصلی شما باشد

اگر دو نوع مورچه را مجبور به بردن یک دانه برنج کنیم مورچه بزرگتر احتمال زیاد سریع تر آن را خواهد برد. هر دو تلاشگر هستند اما واضح است که تلاش برابر به همراه نقطه قوت و توانمندی بیشتر جواب می دهد.

۵- معیار رشد تعیین کنید

برای خودتان معیارهایی برای رشد در نظر بگیرید و دیگر به هیچ کس دیگری کار نداشته باشید. معیارهایی که مشخص کنند کجا هستید. آن را روی کاغذ نوشته و در معرض دید بگذارید.

۶- پاداش

بعد از اینکه از هرمرحله به خوبی گذر کردید پاداشی که به خود وعده داده بودید را به خودتان بدهید. این کار فراموش نشود.

۷- کمی تلاش بیشتر

وقتی به جایی رسیدید که حس کردید دیگر بیشتر از آن رشدی نخواهید کرد، آن جا فرصت رشد شما است. از آن نقطه به راحتی نگذرید. حداقل یک بار بیشتر تلاش کنید.

۸- صبور باشید

تفکر غذاهای سریع الآماده را از ذهنتان کنار بگذارید. مدتی طول خواهد کشید تا به حد کافی رشد کنید. هیچ موفقی بدون صبر به جایی نرسیده است. البته موضوع صبر موضوع مهمی است که می تواند خودش به تنهایی موضوع یک سمینار باشد و به حد کافی آن را توضیح داد

۹- با تمرکز باشید

در زمان رشد نباید افکارتان را به چیزهای مختلف زیادی گره بزنید. روی یک کار تمرکز کنید تا اثربخشی شما بالا رود. اینکه همه چیز را امتحان کنید مانند زمانی است که چیزی را امتحان نکرده اید و باعث فرسوده شدن شما می شود. تمرکز با داشتن هدف مشخص بدست می آید. وقتی هدفمند حرکت کنید و نقشه راه را دقیق مشخص کرده باشید مسیر را بهتر طی خواهید کرد.

برای داشتن تمرکز لازم است چند کار را انجام دهید:

  1. تا انجام نهایی کاری به خودتان پاداشی ندهید. ملزم شوید تا آن را به پایان برسانید و بعد به خودتان هدیه ای که می خواستید را بدهید.
  2. روی توانمندی هایت توجه کن تا اینکه روی نقاط ضعفت متمرکز شوی. راهی را بیندیش که بر پایه نقاط قوتت بنا شده است این گونه بهتر عمل خواهی کرد و متمرکز تر می شوی.
  3. از خودت بپرس ایا لازم است؟ آیا لازم است هر کاری را انجام دهی؟ اولویت هایت را اساس قرار بده و این سوال را بپرس.
  4. تمام انرژی خود را روی کاری که می کنید بگذارید. اینکه کمی کار کنید و کمی استراحت به شدت شما را ضعیف می کند. بهترین حالت این است که به شدت کار کنید و وقت استراحت با فراغ بال استراحت و تجدید قوا کنید. کار لذت بخشی را انجام دهید و مدتش کوتاه باشد. بعد از آن مجدد به سر کارتان برگشته و دوباره با تمام توان کار کنید.
  5. حواس پرتی هایتان را روی کاغذ بنویسید. همیشه در حال کارها اگر امکانش بود کاغذ و قلمی قرار دهید که مسائلی که به ذهنتان می آید را رویش بنوییسید. با این کار آرامش ذهنی تان بیشتر می شود.

امیدوارم به خوبی خودتان را روی کارهایتان متمرکز کنید و به رشد لازم برسید.

:اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من مجید سبحانی محقق و نویسنده در زمینه استعدادیابی و شخصیت شناسی هدفم این است به انسان ها خصوصا نوجوان ها و جوان ها توانمندیشان را نشان دهم و کمک کنم تا به بهترین حالت از خود برسند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *