چگونه علایق خودم را کشف کنم؟(۲)

به قسمت دوم مقاله کشف علاقه ها رسیدیدم

دوست داریم تا این بحث را کمی دنبال کنیم و امیدواریم مطالب برای شما کاربردی باشد

با ما همراه باشید

با مهارت علاقمند می شوید

علت خیلی از بی علاقگی های ما به این علت است که در کاری که می کنیم به مهارت کافی نمی رسیم و از آن خسته و دلزده می شویم. یادم می آید در دوران دبستان به درس ریاضی علاقه ای نداشتم. علتش چه بود؟ چون مهارت نداشتم. نمی توانستم بفهمم و سوالات را به راحتی حل کنم. پس علاقه بی علاقه! مطالب برایم عجیب و شدیدا سخت بود.

یکی از روزها سر کلاس سوم دبستان زنگ ریاضی معلم مرا صدا کرد تا پای تخته بروم و مثالش را حل کنم. به هر حال چاره ای نبود و باید کاری می کردم. رفتم اما هرچه تلاش کردم نتوانستم حل کنم. معلم هم از من قول گرفت که حتما جلسه بعد باید بیایی و آن را حل کنی!

بعد از کلاس مصمم شدم تا راهش را یاد بگیرم! توی راه خانه هم تمرینم را شروع کردم. جلسه بعد سوال حل شد و پیروز از میدان بیرون آمدم. یادم نمی رود که وقتی به آخر سال رسیدم درس ریاضی آسان ترین شده بود.

بعد از این اتفاق به ریاضی خیلی بیشتر علاقمند شدم. تا جایی که خودم را در کلاس های المپیاد ریاضی دیدم! این اتفاق با تفاوت هایی در مورد اغلب ما صدق می کند. مجدد معلمی که در مقاله قبلی اشاره کردم را به یاد بیاورید. این اتفاق در مورد او هم افتاد اما کمی دیر.

یا مثلا همین الان کسانی هستند که عاشق برنامه نویسی هستند. احتمالا خیلی از آن ها بعد از اینکه دیدند می توانند در این کار رشد کنند به آن علاقمند شده اند و با خودشان گفته اند: « انگار بد هم نیست! »

یافتن علایق

این سوال را از خودتان بپرسید که چه وقت شما از کاری که می کردید ناخودآگاه از حواستان به زمان کاسته میشد. چه وقت هایی آنقدر درگیر کاری لذت بخش میشوید که برای چند لحظه ای دنیای اطراف را فراموش میکنید و عمیقا از آن لذت می برید. این ها به طور حتم از علایق شما می باشند. البته شاید بگویید که برخی از آنها علاقه های بیهوده ای هستند. اما کسی چه میداند شاید بعد ها همان ها به ایجاد شغلی نو یا آموزشی جدید یا کتابی خلاقانه تبدیل شوند. این را بدانید هرچیزی که شما عاشقش باشید و در آن به اندازه خوبی رشد کنید، تعداد زیاد دیگری هم پیدا می شوند که از آن استقبال کنند و پیرو شما شوند. پس آن ها را در نظر داشته باشید.

پول و مادیات را (موقتا) کنار بگذارید

پول همیشه وسوسه آمیز است. نمی خواهیم بگوییم شیطان است، اما در معادله یافتن علاقه ها تاثیر خوبی نمی گذارد. اگر شما بتوانید این مساله را موقتا کنار بگذارید و به فکر کسب پول بیشتر نباشید، بهتر می توانید بفهمید که واقعا به چه چیزی علاقه بیشتری دارید. فرض کنید کسی به شما تضمین داده باشد که هر چقدر پول برای کارهایتان بخواهید بدون اینکه رقم را بپرسد آن را به شما پرداخت می کند. شما دیگر هیچ مساله ای به نام پول در زندگیتان ندارید! حالا فکر کنید که چه کاری را دوست دارید درآینده یا همین الان انجام دهید و حتی شغل آینده شما همان باشد؟ لطفا اصلا به پول فکر نکنید. تمام فوق موفق ها با یک هدف غیر مادی شروع کرده اند. البته کنار گذاشتن پول منظور ما نیست. مساله ما یافتن علاقه است اما نیاز است تا این گونه فکر کنید تا ذهن شما خالی از مساله دیگری شود و از اعماق وجودتان متوجه شوید که باید به چه سمتی بروید.

یافتن ارزش ها

بد نیست در مورد ارزش ها هم با هم صحبت کنیم. اصلا بفهمیم ارزش به چه معنی است؟ ارزش یعنی چیزی که برای شما بسیار با اهمیت است و در تصمیمات شما نقش کلیدی دارد. مثلا برای شخصی خدمت به کشور یک ارزش بزرگ است. حال این شخص اگر در موقعیتی قرار بگیرد که باید بین دو یا چندین مسیر یک انتخاب کند، ناخودآگاه به سمتی می رود که ارزش هایش و نیز خدمت به کشور در آن بیشتر لحاظ شده باشد.

حالا چه لزومی داشت که ارزش را بیان کنیم. اهمیت دانستن ارزش های شما به این است که حتما در انتخاب هایتان باید آن ها را مد نظر قرار دهید. زیرا اگر به سمت کاری بروید که حتی به آن علاقه هم دارید، اما با ارزش شما تضاد دارد به شدت دچار مشکل خواهید شد و یا هویت خودتان را از دست می دهید و آن را لگدمال شده حس می کنید. شخصیت شما در نظر خودتان پایین می آید و دچار بی ارزش بودن می شوید. هر چقدر هم به دستاوردهای مادی برسید در نهایت حس خوبی از خودتان نخواهید داشت. پس توصیه این است که حتما از انسان های مجربی که میشناسید در اینکه چه ارزش هایی را برای خودتان تعیین کنید کمک بخواهید.

خونسرد باش

در پیدا کردن علاقه ها خونسرد باشید به هیچ وجه عجله نکنید و بدانید یافتن علاقه ها همانطور که در مقاله قبل برایتان شرح دادیم، یک مسیر است که در طی آن به خیلی از کشفیات در مورد خود خواهید رسید.

از حس کنجکاوی خودت استفاده کن

راهکار بسیار مناسب بعدی این است که مثل یک کاراگاه حواستان به خودتان باشد مخصوصا وقتی قدم در کتابخانه ها می گذارید. ببینید نظرتان به کدام موضوعات معمولا جلب می شود.

 

:اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من مجید سبحانی محقق و نویسنده در زمینه استعدادیابی و شخصیت شناسی هدفم این است به انسان ها خصوصا نوجوان ها و جوان ها توانمندیشان را نشان دهم و کمک کنم تا به بهترین حالت از خود برسند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *