درونگرایی و برونگرایی در MBTI

مقدمه: شخصیت و MBTI

در راستای بحث شناخت شخصیت . مقاله ی ” شخصیت چیست ” قصد دارم تا در این مقاله از طریق شخصیت شناسی به شیوه MBTI به بررسی یکی از قسمت های تفاوت آدم ها بپردازم. به این شکل که تمامی آدم های کره زمین به دو دسته ی درونگرا و برونگرا تقسیم می شوند.

شاید قبل از این هم این کلمات به گوشتان خورده باشد. مثلا آدم هایی که کمتر حرف میزنند را درونگرا بگوییم. آدم های خجالتی و اصطلاحا گوشه گیرتر. و آدم های پرچانه تر را برونگرا. اما واقعیت این است که این تعریف ها علمی و جامع نیستند و بیشتر صحبت هایی است که افراد ناآگاهانه برداشت خودشان را گفته اند.

تاریخچه تیپ شخصیتی به روش MBTI

روانشناسی به نام یونگ این کلمه یعنی تیپ شخصیتی را خلق کرد که حاصل بررسی و نگاه ویژه اش به ویژگی های انسان ها بود. یونگ توانست تعریفی را از تیپ شخصیتی کند و تقسیم بندی هایی را هم به واسطه درک روانشاسی که داشت تشخیص دهد. بعد از آن دو زن آمریکایی که مادر و دختر بودند به نام کاترین بریگز و ایزابل بریگز میرز بعد ها به این مساله علاقمند شدند و با بررسی های خود توانستند این تعاریف را کامل تر کردند و شخصیت شناسی MBTI را شکل دادند.

پس درونگرایی و برونگرایی چیست؟

درونگرایی و برونگرایی یک از ۸ ترجیح شخصیتی است که همگی ما ذاتا دارای ۴ تای آن ها هستیم. یعنی از هر دو ترجیح یکی را داریم. مثلا دو تای آن ها درونگرایی و برونگرایی است و همه انسان ها یا درونگرا هستند و یا برونگرا. یعنی بیشتر به سمت یک کدام ذاتا کشیده شده ایم.

البته این تمایل ذاتی دست ما نبوده و ما این طور خلق شده ایم.

درونگرایی یا برونگرایی بر اساس این است که ذهن شما چطور انرژی می گیرد و سرحال و پر انرژی می شوید.

این را می شود از نوع برخورد ما با اطرافیانمان خیلی راحت تشخیص دهیم.

برای درک این مساله خوب است که ابتدا یک باتری فرضی را درونتان در نظر بگیرید. این باتری گاهی اوقات پر می شود و شما در آن حال احساس انرژی و نیرو می کنید و از نظر ذهنی شارژ هستید. گاهی هم عکس این قضیه اتفاق می افتد.

preview16 (1)

چه وقت یک درونگرا شارژ می شود؟

درونگرا ها از تنهایی ها و خلوت هایشان انرژی می گیرند و وقتی با خودشان تنها هستند در حال شارژ شدن هستند.

چه وقت یک برونگرا شارژ می شود؟

برونگراها از بودن در جمع ها انرژی می گیرند و ذهنشان نیرو می گیرد  و حالشان خوب می شود.

نکته مهم این است که ما هم درونگرا هستیم و هم برونگرا اما میزان یکی از دیگری قطعا بیشتر است و اصطلاحا می گوییم که درونگرای صرف هستیم یا برونگرای صرف اما منظور دقیق باید این باشد که میزان آن بیشتر است و کفه ترازو به آن سمت کشیده شده است.

چه وقت باتری درونگراها خالی می شود؟

اگر شما یک درونگرا باشید تا به حال برایتان پیش آمده که چند ساعتی را در یک جمع غریبه سپری کرده باشید و بعد از اینکه خواستید از آنجا بیرون بروید احساس خستگی زیادی کنید؟ این اتفاق و شبیه به آن را درونگراها خیلی خوب می شناسند با اینکه شاید از آن چندان آگاه نباشند و این مساله شاید هم شما را متعجب کرده باشد. شاید عکس این قضیه را در شخص دیگری دیده باشید که بعد از آن سرحال بوده اما شما..

چه وقت یک برونگرا باتری خالی می کند؟

برونگراها از تنها ماندن خسته می شوند و حالی برایشان باقی نمی ماند. برایشان عجیب است که چطور برخی آدم ها مدت زمان طولانی را می توانند به تنهایی سر کنند و به کاری مشغول باشند. آن ها حتما نیاز دارند تا سریعا هر طور شده به آدم های دیگر ملحق شوند. بخاطر همین است که بیشتر کارهایشان را در جمع ها انجام می دهند و یا علاقه داند تا به صورت دسته جمعی کاری کنند. مثلا مطالعه شب امتحان با دوستان و یا کار کردن گروهی و مثال هایی از این دست.

 

تفاوت های دیگر درونگرایی و برونگرایی با هم چیست؟

البته ترجیح درونگرایی و برونگرایی تفاوت های بسیاری در نحوه نگرش، علاقمندی ها و جمع دوستان این دو گروه هست اما یکی از تفاوت های جالب این دو دسته از آدم ها در صدای صحبت کردنشان است. اغلب درونگراها با صدایی پایین صحبت می کنند و نیاز دارند تا به صورت خودآگاهانه شاید روی این مساله کار کنند که کمی بلند تر از حد معمول خود صحبت کنند تا افراد اطرافشان با او به میزان بهتری انطباق پیدا کنند. اما برونگراها خیلی راحت قدرت ابراز خودشان را در تمامی مواقع نشان دهند و با صدایی معمولا رسا می توانند حرف هایشان را به گوش مخاطبینشان برسانند

البته در همه آدم ها همانطور که گفتیم به این شکل نیست و یادمان نرود که ما چه برونگرا باشیم و چه درونگرا اندکی از نشانه های ترجیح مقابل خودمان را در شخصیتمان داریم.

پیشنهاد ما به درونگراها این است که از امروز روزی ۲ دقیقه را صرف تمرین بلند صحبت کردن کنند و برونگراها هم در انجام کارهایشان اگر تمرکزشان پایین نمی آید یک همراه داشته باشند تا با انرژی بیشتری به کارشان بپردازند.

:اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من مجید سبحانی محقق و نویسنده در زمینه استعدادیابی و شخصیت شناسی هدفم این است به انسان ها خصوصا نوجوان ها و جوان ها توانمندیشان را نشان دهم و کمک کنم تا به بهترین حالت از خود برسند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *