از تنهاییهایتان بهترین استفاده را کنید

راز تنهایی


 

آیا رابطه ای بین تنهایی ها و موفقیت در زندگی روزمره وجود دارد؟

تا چه اندازه دوست دارید که تنها باشید و به خود، زندگی و یا هر چیز دیگری فکر کنید؟

آیا دلتان برای تنهایی هم تنگ می شود؟

به نظر شما تنهایی و به گوشه ای رفتن کار درستی است؟


برخی ها اعتقادشان این بوده که تنهایی مساوی انزوا است و گوشه گیری را باید رها کرد و به میان جمعیت آمد. اما شاید نظر بهتری هم در مورد تنهایی وجود داشته باشد.

شاید بهتر هست که بگوییم همه انسان ها گاهی به تنهایی نیاز دارند همانطور که به اکسیژن برای زنده ماندن نیاز دارند.

چرا اصلا به تنهایی نیاز است؟

تنهایی برای درونگراها

اگر شما درونگرا باشید قطعا برای بازیابی انرژی نیاز به وقت هایی دارید که با خودتان خلوت کرده و احساس نیروی مجدد کنید. کتابی بخوانید، برنامه ریزی کنید و یا به کارهایتان برسید. تمام این ها در حالی است که فقط در تنهایی است که قابل انجام است.

علت نیاز ما به تنهایی وجود تمرکز بالایی است که در این زمان ها داریم. هر کاری که در تنهایی می کنیم در صورتی که به خوبی عوامل حواس پرتی دیگر را از بین برده باشیم نگاه ما به خودمان و کارهایمان با دقت می شود و از مسائلی باخبر می شویم که شاید هیچ وقت در یک جمع آن ها را نمی دیدیم.

تنهایی برای برونگراها

اما برونگراها چطور؟ آن ها هم می توانند تنهایی را بچشند و از آن به خوبی استفاده کنند. اما اگر این کار برایشان به شدت سخت است پس احتمال این هست که به نقطه اوج تمرکزشان نتوانند برسند.

هر انسانی نیاز دارد زمانی را به خودش اختصاص دهد.

مزایای تنهایی

  1. تمرین قدرتمند و موثر در تنهایی

یکی از مهم ترین مزایای تنهایی در تمرین و بهبود خود است. بسیاری از ورزشکاران، موزیسین ها و آدم های حرفه ای در کارشان به این نکته رسیده اند که کارهایی که در تنهایی برای تمریناتشان می کرده اند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به زمانی داشته که گروهی تمرین می کرده اند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به کلاسی رفته باشید و مطالب و مهارت های خوبی یاد گرفته باشید، اما زمان هایی به اوج مهارت رسیده اید که به تنهایی موفق شده اید تا کارتان را زیر ذره بین بگیرید و کیفیت آن را به خوبی بهبود دهید. البته این امر دلایل دیگری هم دارد اما یکی از دلایل آن اتلاف انرژی ای است که به علت مشکلات اجتماعی گاها رخ می دهد.

  1. خلاقیت

اکثر خلاقیت های بزرگ و اختراعات در تنهایی ها تولید شده اند

یکی از خالقین بزرگ دنیای الکترونیک، همکار استیو جابز مدیر عامل پیشین شرکت اپل، آقای “وزنیاک” بود که داستان بسیار جالبی از تفکراتش در زمان های تنهایی دارد که توانست طرح صفحه اسکرین (صفحه نمایش) به شکل های امروزی با کیبورد را بکشد و آن را به مرحله تولید برساند. گاهی اوقات لازم است تا خودت بنشینی و به فکر چاره سازی و یا راه حل ها بگردی. خوب روی آن ها عمیق شوی و قسمت هایی را ببینی و متوجه شوی که پیش از آن ندیده بودی و یا به ذهنت خطور نکرده بود.

البته انسان وقتی به چیزی بسیار علاقمند باشد و انگیزه حرکت داشته باشد، بسیار این زمان های تنهایی به او کمک خواهند کرد.

تنهایی به چه میزان خوب است؟

البته فرهنگی که در بیشتر جوامع از جمله ایران وجود دارد این است که تنهایی را نوعی انزوا طلبی می دانند . مثلا می گویند ” چرا اینقدر در خودت هستی؟ ” و یا ” بیا تو جمع ها رها کن خودت رو ” یا جملاتی از این شکل. البته ما هم به دنبال انزوا نیستیم و انزوا را نه تحقیقات علمی مناسب می داند و نه حتی فرهنگ دینی و اعتقادات ما. اما قطعا زمان هایی نیاز است تا این کار انجام شود.

احساس ناخوبی از تنهایی هایمان نکنیم اما انزوا طلب هم نباشیم

چگونه می شود از تنهایی ها استفاده کرد؟

واقعیت این است که خیلی اوقات کار گروهی مزایای بسیار زیادی دارد و انجام بسیاری از کارها جز به صورت جمعی امکان پذیر نیست. کارهایی که نیاز است تا تعامل خوبی در گروه برقرار شود و مهارت های ارتباطی را بهبود داد. اما تحقیقات علمی که در سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۲ در دانشگاه برکلی کالیفرنیا انجام گرفت نشان داد که هرچه به تنهایی ها بیشتر اهمیت دهند و درونگرایی افراد هم بالاتر باشد احتمال شکوفایی خلاقیت در آن ها بیشتر خواهد بود.

بعد های وزنیاک گفت که اگر شما خودتان را (مثل او) یک مهندس و یک هنرمند می دانید، این یک جمله را بدانید ” به تنهایی کار کنید! ” در واقع منظور او این است که برای کاری شبیه آنچه خودش کرده است بهتر است تنها کار کنید و هر اطلاعاتی را که می خواهید دریافت کنید و پس از آن فقط خودتان باشید  که روی آن ها با عشق و علاقه کار می کند.

در نهایت

نکته آخر این است که با تمام این اوصاف درونگراها به دلیل طبیعت ذاتیشان، راحت تر می توانند در تنهایی ها تمرکز کنند و خیلی از آن ها ذاتا خلاقیت خوبی هم دارند. اما صرف درونگرایی به معنی داشتن خلاقیت ذاتی نیست. برونگراها هم افراد خلاق بسیاری را در خودشان دارند و خوب است که با این توصیفات از آن به خوبی استفاده کنند

:اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من مجید سبحانی محقق و نویسنده در زمینه استعدادیابی و شخصیت شناسی هدفم این است به انسان ها خصوصا نوجوان ها و جوان ها توانمندیشان را نشان دهم و کمک کنم تا به بهترین حالت از خود برسند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *